wtorek, 28 października 2014

1,2,3 PROGRAM DLA MŚP Z NFOŚiGW WYSTARTOWAŁ, A KIEDY PORA NA PROSUMENTa?

http://all-free-download.com
Powroty nie należą do najłatwiejszej rzeczy. Człowiek jest trochę zagubiony i długo się zastanawia co powiedzieć najpierw. Wakacje nie były okresem w którym nic się nie działo i przez to nie ma o czym pisać, wręcz przeciwnie. Nawet trochę „Prosument” ruszył. Prawdziwym jednak powodem dla którego postanowiłem opublikować kilka nowych artykułów jest fakt, że dla MŚP przyszedł dobry czas na inwestycje proekologiczne. Dotacje można uzyskać, aż z dwóch programów jednego z EBI, a drugiego z NFOŚiGW. Jednym słowem, „mamy urodzaj”.

W moim przypadku powrót do bloga można zaliczyć do udanych, bo mimo, że od czerwca nic nie opublikowałem ilość odwiedzin bloga wcale nie zmalał, co mnie bardzo cieszy. Tak jak na początku zaznaczyłem w okresie wakacyjnym nie zbijałem kolokwialnych „bąków”, ale pomagałem założyć firmę. Całość razem ze złożeniem wniosku w PUP trwała nieco dłużej niż okres wakacji, ale dla każdej działalności pierwsze miesiące są czasem wytężonej pracy. Mówię tu oczywiście o MK TAXI Marek Kozak. Dzięki wytrwałości taty i mojej pomocy, udało się zmniejszyć o jeden liczbę bezrobotnych (ktoś z rządu powinien mi podziękować za aktywizację bezrobotnych). Firma działa już czwarty miesiąc i z miesiąca na miesiąc przynosi coraz to większe przychody. Chcecie dowiedzieć się więcej zapraszam na oficjalną stronę www.mktaxi.pl lub na profil na facebook www.facebook.com/marekkozaktaxi.

Co do ruchu w kwestii prosumenta, mam oczywiście na myśli fakt podpisania w dniu 16 września 2014 roku przez NFOŚiGW umów w ramach programu prosument z czterema wojewódzkimi WFOŚiGW w tym:
  • z WFOŚiGW we Wrocławiu,
  • z WFOŚiGW w Szczecinie,
  • z WFOŚiGW w Krakowie,
  • oraz z WFOŚiGW w Gdańsku.
Niestety nasz Śląski WFOŚiGW nie stanął na wysokości zadania. Zgodnie z umowami zostały z programu prosument udostępnione środki na pożyczki wraz z dotacjami na przedsięwzięcia przewidziane w programie. Łącznie sygnatariuszom przypadło 63 mln PLN, a umowy mają obowiązywać w latach 2014 - 2015. No i na ten moment to tyle jeżeli chodzi o prosumenta. Na stronie NFOŚiGW nadal można znaleźć informację, że cyt.: „ nabór wniosków dla banków - po uchwaleniu zmian w ustawie Prawo ochrony środowiska” – a więc czekamy. Dotyczy to zarówno BOŚ jak i całej branży OZE.

W tym samym czasie gdy wszyscy czekają na prosumenta, zostały przygotowane dwa nowe program z dotacjami tym razem dla MŚP (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa). Pogramy już funkcjonują, są także podpisane umowy z Bankami, w tym z BOŚ S.A., na dystrybucję środków. W ramach kredytu we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym przedsiębiorca realizujący inwestycje proekologiczną dostanie do 12% zachęty (dotacji). W BOŚu kredyt nazywa się „Energia na Plus”.

NFOŚiGW kusi za to dotacją 15% w ramach programu priorytetowego 3.2 część 4. W ramach tego programu umowa z Bankiem BOŚ S.A. została podpisana ok. miesiąc temu, a program zaczął funkcjonować od połowy tego miesiąca. Kredyt nazywa się „Eko Inwestycje”. Obydwa programy w pewnym zakresie się uzupełniają. Program z NFOŚiGW skupia się na nowych technologiach i ich wdrożeniach, program EBI za to dopuszcza szeroki zakres remontów i inwestycji termo modernizacyjnych.
Na dobry start to tyle. W następnych artykułach postaram się wejrzeć nieco głębiej w strukturę obydwu programów i podpowiedzieć nieco jak się do nich przygotować. Zapraszam do zadawania pytań i komentowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz