środa, 25 lutego 2015

Rozmowa z Prezesem EWK S.A. Panem Krystianem Szymała na temat prosumenta i rynku odnawialnych źródeł energii

Rozmowa z Prezesem EWK S.A. Panem Krystianem Szymała na temat prosumenta i rynku odnawialnych źródeł energiiDziś wyjątkowo, wywiad z Prezesem firmy Energia w kogeneracji EWK S.A. przeprowadzony podczas XVI Gliwickich targów budowlanych. Czy Ogólnopolski program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spełni oczekiwania konsumentów i wykonawców? Porozmawiajmy o tym.

PK: Zacznijmy od prosumenta. Państwa oczekiwania w stosunku do programu prosument są spore. Jakich dokładnie efektów programu, spodziewacie się Państwo?

KS: Interesujemy się programem jako producent i dostawca urządzeń technicznych w technologiach odnawialnych źródeł energii Od dłuższego czasu prowadzimy przygotowania do tego programu, realizujemy wywiady z naszymi klientami oraz z potencjalnymi klientami. Zainteresowanie jest spore. Uważamy, w ocenie mojej oraz kolegów w firmie, że jest to pierwszy program, który jest w miarę dobrze przygotowany od strony potencjalnego klienta. Klient korzystający z programu, instalujący urządzenia będzie uzyskiwał pozytywne efekty ekonomiczne. Głownie chodzi o przychód, z którego część przeznaczyć będzie mógł, na spłatę kredytu inwestycyjnego. Pozostałą część przychodu, klient będzie miał dla siebie.

PK: Macie Państwo flagowy produkt, przygotowany konkretnie pod program prosument? Czy może, Państwo będziecie coś nowego wprowadzać?

KS: Przygotowujemy jako standardowe rozwiązanie, połączenie zestawu fotowoltaicznego, włączonego według zasady on grid – bezpośrednio pracujący na sieci, który będzie współpracował z pompą ciepła powietrze – woda. Pompa ciepła będzie współdziałać z istniejącym źródłem ciepła, ze względu na fakt, że wielu klientów ma klasyczne kotły. Takim klientom, opłaca się montować pompy ciepła do pracy tak zwanej biwalentnej, do temperatur rzędu -5C/+5C, dzięki czemu uzyskają bardzo dużą efektywność cieplną oraz duże oszczędności. Kocioł węglowy będzie włączany tylko wtedy gdy będzie bardzo niska temperatura. Zmniejszy to bardzo emisje szkodliwych substancji oraz ograniczy zużycie paliwa węglowego. To oczywiście ma duże znaczenie ze względu na region w którym żyjemy.

Sama instalacja fotowoltaiczna będzie komponowana razem z pompą. Przewidujemy, że standardowe zestawy będą o mocy ok. 10 kW mocy elektrycznej  wraz z pompą ciepła o mocy ok. 10 kW mocy cieplnej.

PK: Czyli rekomendujecie Państwo pójść w stronę rozwiązań hybrydowych?

KS: „Hybrydowy system” to jest aktualnie modne powiedzenie. Nie chcemy do naszego rozwiązania wprowadzać tego określenia, ze względu na pewne różnice w stosunku do klasycznych hybryd. Mamy na przykład kolektory słoneczne hybrydowe lub panele fotowoltaiczne, w rozwiązaniach których mamy chłodzenie i poprawę sprawności poprzez połączenie dwóch funkcji. Hybryda jest pojęciem opisującym dwu źródłowe rozwiązanie, a my uważamy, że układem dedykowanym jest mała instalacja fotowoltaiczna z małą pompą ciepła, która pokryje zapotrzebowanie dla budynku w okresie sezonu grzewczego.

PK: Jaki Pana zdaniem jest potencjał rynku odnawialnych źródeł energii? W szególności w odniesieniu do prosumenta.

KS: Dziedziny OZE, są to dziedziny silnie rozwijające się. Naszym zasięgiem działania pokrywamy cały kraj. Współpracujemy z Tauron Energia w zakresie sprzedaży produktów ze specjalnymi taryfami dla rejonu, który pokrywa Tauron. To są tematy, w których zakłady energetyczne są zainteresowane sprzedażą nocnej taryfy, która poprawia im efekt ekonomiczny. Rozwój technologii i instalowanie systemów prosumenckich na pewno rozbuduje działalność wielu instalatorów, którzy pozyskujają więcej zleceń na prace instalacyjne.

 PK: Pomówiliśmy o Państwa firmie oraz o rynku, przejdźmy może do targów. Spotykamy się w drugi dzień targów i jak widzę zainteresowanie tematyką OZE jest spore. Jak Państwo oceniacie targi?

 KS: Ogólnie trzeba powiedzieć, że jesteśmy zwolennikami organizowania imprez targowych. To powoduje, że taka giełda budowlana koncentruje wystawców z różnych dziedzin. Klienci zainteresowani np.: stolarką budowlaną lub materiałami nie wiedzą o pewnych rozwiązaniach w zakresie odnawialnych źródeł energii. Jeżeli firmy z technologii OZE wystawiają się na targach to umożliwia to zapoznanie klientów z nowymi rozwiązaniami. Z moich wieloletnich doświadczeń wynika, że klient wie co to jest kolektor słoneczny, lecz niewielu klientów wie co to jest pompa ciepła lub monoblok do wody gorącej. Zdarza się, że klienci nie znają takich rozwiązań. Dzięki takim nowoczesnym innowacjom klienci mają realną szansę obniżenia kosztów ogrzania wody użytkowej i nie tylko. Całkowicie popieramy i pozytywnie jesteśmy ustosunkowani do wszelkich imprez targowych. W szczególności z takich możliwości powinny korzystać wszystkie firmy.

PK: Czyli im więcej rozmawiamy o OZE tym lepiej?

KS: Dokładnie. Potwierdzamy to. Klienci normalnie nie mają bezpośredniego kontaktu z technologią, dlatego zdarza się, że są zaskoczeni skokiem technologii. Wielu klientów jak słyszy pompa ciepła, to sądzi, że jest to bardzo drogie rozwiązanie. Tak było może pięć do dziesięciu lat temu, aktualnie jest to rozwiązanie o koszcie porównywalnym do standardowej kotłowni. Wszelki kontakt z klientami  poprawia i rozpowszechnia technologie OZE.

PK: Dziękuje za rozmowę i życzę udanych targów.


Zachęcam do komentowania i rozmowy. Nie zapomnijcie się zapisać, aby zawsze być na bieżąco z Finanse i Cała Reszta. Klikając tu możesz za subskrybować mojego bloga. 

4 komentarze:

  1. Dobry wywiad. Bardzo lubię tematykę oszczędzania energii i finansów, a także inwestowania. Osobiście inwestuję w pożyczki, co przynosi mi stały i stabilny dochód. Pożyczki rozłożone są na wygodne raty, więc nikt nie cierpi na tym i klienci są zadowoleni. idź do oferty.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń