niedziela, 19 kwietnia 2015

Prosument bez tajemnic? Wprowadzenie do programu i kredytu "EkoKredyt Prosument" BOŚ SA część 1

Prosument bez tajemnic? Wprowadzenie do programu i kredytu "EkoKredyt Prosument" BOŚ SA część 1
Pora podnieść „zasłonę milczenia" Trochę czasu minęło od ostatniej publikacji, wszystko jednak zostanie wyjaśnione. Prosument rozpalił wyobraźnie zarówno wykonawców jak i klientów. Jedni myślą o realizacjach i zyskach z nich płynących, drudzy o korzyściach płynących ze sprzedaży energii elektrycznej i o dotacjach. W ciągu ostatniego miesiąca odbyłem setki rozmów, zarówno telefonicznych jak i w Oddziale na temat Prosumenta. Nie byłem jednak w stanie, odpowiedzieć na większość z zadawanych pytań. Dziś wiem już nieco więcej i postaram się podzielić tym z wykonawcami, przyszłymi klientami i moimi czytelnikami.


Podstawy kredytowania inwestycji proekologicznych

Dotychczasowa praktyka Bankowa pozwala mi wskazać na pewną grupę cech kredytów proekologicznych, które występują we wszystkich kredytach bez względu na program czy donatora środków. Pierwszą cechą kredytów proekologicznych jest ich inwestycyjny charakter. Co to oznacza? W procesie udzielania takich kredytów można wydzielić cztery fazy:

- fazę przygotowania wniosku, - w tej fazie następuje wybór urządzenia i wykonawcy oraz przygotowanie dokumentów dotyczących inwestycji, a także przygotowanie formularzy Bankowych;
- fazę złożenia i procesowania wniosku przez Bank, w tej fazie klient, gotowy wniosek składa w Banku i na podstawie dostarczonych dokumentów podejmowana jest decyzja kredytowa;
- fazę podpisania umowy i realizacji zadania, ta faza zaczyna się po podjęciu przez Bank decyzji kredytowej. Transakcja kredytowa jest finalizowana, a wykonawca może rozpocząć realizację inwestycji;
- fazę rozliczenia zadania, faza końcowa w której wykonawca przygotowuje dokumenty potrzebne do odbioru inwestycji, a klient je składa w Banku w celu uruchomienia środków z kredytu.Każda faza jest zależna od poprzedniej, co powoduje, że błędy w fazie przygotowania wniosku będą wpływać negatywnie na weryfikację wniosku, lub na inną kolejną fazę. Drugą cechą, którą można wykazać w kredytach proekologicznych jest rozliczenie w formie bezgotówkowej. Dotyczy to zarówno rozliczenia z wykonawcą jak i otrzymania dotacji. Po wykonaniu zadania Bank wypłaca na podstawie faktury lub faktur kredyt, a środki z kredytu trafiają bezpośrednio do wykonawcy. Dotacja również nie trafia na rachunek osobisty klienta tylko na rachunek kredytowy pomniejszając tym samym kwotę zobowiązania w stosunku do BOŚ SA.

Trzecią cechą kredytów proekologicznych jest ich ograniczoność. Ta cecha występuje zarówno w kwestii środków na wypłaty dotacji, preferencji jak i w zakresie możliwych do zrealizowania zadań. W przypadku Prosumenta mamy ściśle określony przez donatora zakres zadań, które można zrealizować.

Jak rozpocząć przygotowania?

Ostatnio kilku klientów zadało mi takie pytanie. Odpowiedź na nie, również kryje się w specyfice kredytów proekologicznych. Jądrem kredytu inwestycyjnego proekologicznego jest zadanie, którego się podejmuje inwestor. Skoro zatem bankowiec w fazie procesowania wniosku ma pracować na dokumentach dotyczących inwestycji proces powinno się rozpocząć od rozmów z wykonawcą. Klient powinien wybrać urządzenie, które mu odpowiada oraz wykonawcę z którym będzie realizować inwestycje. Dopiero kiedy klient ma wszystkie dokumenty od strony inwestycyjnej powinien złożyć wniosek w Banku. To oczywiście nie oznacza, że klient nie może wcześniej podejść do Banku i zweryfikować swojej zdolności kredytowej. Powinien to zrobić, aby nie okazało się, przy złożeniu wniosku, że nie ma zdolności na zaciągnięcie kredytu.

Podsumowanie części 1

Kredyty proekologiczne to kredyty wymagające od klienta uwagi i zaangażowania. Klient oprócz spełnienia warunków Banku musi spełnić warunki przewidziane w programie z którego są dotacje wypłacane. Cechy kredytu proekologicznego, które wykazałem w dzisiejszym artykule to:
- kredyty proekologiczne to kredyty w których możemy wskazać cztery fazy procesu inwestycyjnego;
- to kredyty bezgotówkowe w których klient nie otrzymuje środków, są one wypłacane bezpośrednio do wykonawcy na podstawie faktur,
- dotacja jest wypłacana na rachunek kredytowy klient zmniejszając tym samym zobowiązanie klienta w stosunku do Banku;
- klient może zrealizować zadania przewidziane w programie nie ma dowolności w tym zakresie;
- rozpocząć przygodę z programem i kredytem należy od kwestii inwestycyjnych – czyli odpowiedzieć sobie na pytanie – co, i za ile będę kupować?

„Mowa jest srebrem, a milczenie złotem”

Pora na kilka słów wyjaśnień co do mojego milczenia. W kwietniu tego roku kończy się moja przygoda z pionem detalicznym BOŚ SA na stanowisku Doradcy ds. Ekologii. Otrzymałem w lutym tego roku propozycję pracy w zespole doradców korporacyjnych  BOŚ SA w CK Katowice na stanowisku Doradca Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych. Myślę, że to nie kończy mojej przygody z kredytami proekologicznymi, wręcz przeciwnie pozwoli poznać specyfikę wielomilionowych inwestycji i projektów. Liczę na współpracę z dotychczasowymi wykonawcami oraz klientami, którzy mnie znają bądź nie, a reprezentują podmioty gospodarcze lub jednostki samorządu terytorialnego. Samo przejście było związane z ogromną ilością pracy i obowiązków, co nie pozwoliło mi w ostatnich dwóch miesiącach skupić się na czymkolwiek innym. Co do kredytów detalicznych proekologicznych zapewne zostaną one w sferze moich zainteresowań i dalej będę o niech pisać na blogu, starając się tym samym realizować „moją ekologiczną misję”.  

Już na dniach ukażą się kolejne artykuły z cyklu. Całość zamknie się do końca kwietnia, tworząc mini poradnik dla inwestora i wykonawców.

Zachęcam do komentowania i rozmowy. Nie zapomnijcie się zapisać, aby zawsze być na bieżąco z Finanse i Cała Reszta. Klikając tu możesz zasubskrybować mojego bloga.4 komentarze:

 1. Trzeba więc trzymać rękę na pulsie.
  http://nazwane.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wszystkie wnioski nistety przejdą pozytywną weryfikacje. Skąd wtedy wziąć środki pieniężne? można pomyśleć o pożyczce, strona http://grazynaszastakaso.com.pl/ wiele wyjaśni w ich temacie, bo nie każdą pożyczka jest godna uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 3. A jak wygląda aktualnie kwestia dofinansowań? Można na nie liczyć, czy już skończyła się pula częściowych zwrotów? Zachęcam zajrzeć na blog o finansach http://wachlarzkredytow.pl/

  OdpowiedzUsuń