piątek, 20 czerwca 2014

Program Kawka – czyli kolejny sposób finansowania inwestycji proekologicznych



dreamstimefree_54915
Od 18.03.2014 do 08.09.2014 trwa nabór wniosków w programie KAWKa Narodowego Funduszu Ochrony Środo - wiska i Gospodarki Wodnej. Program jest kontynuacją pilotażowej linii z roku 2013. Kolejny program to dowód, że jeszcze wiele jest do zrobienia w zakresie ochrony środowiska. Kto i ile może skorzystać na programie?



Program ma za zadanie, w sferze ekologii, poprawę jakości powietrza w szczególności w zakresie likwidacja niskiej emisji wspierając wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Środki przeznaczone na inwestycje w tym zakresie to 278,77 mln PLN. Nabór wniosków jest skierowany do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Śląski Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska przystąpił do programu i w okresie od 1 kwietnia 2014 do 30 maja 2014 można było składać wnioski o dofinansowanie do zgłaszanych zadań. Beneficjentami programu są osoby prawne realizujące inwestycje przewidziane w regulaminie programu. Program w szczególności jest kierowany do:
  • przedsiębiorstw państwowych,
  • jednostek samorządu terytorialnego,
  • spółek z o.o.,
  • spółek akcyjnych,
  • spółdzielni,
  • przedsiębiorstw komunalnych.
W ramach programu można się ubiegać zarówno o dotację, nawet do 45% kosztów kwalifikowanych zadania, jak i pożyczkę w wysokości co najmniej 35% wartości realizowanego zadania. Udział WFOŚiGW nie może być większy niż 80% wartości realizowanego zadania, tak więc wymagany wkład własny inwestora to 20%. 

W ramach linii można zrealizować zadania ograniczające emisję szkodliwych substancji do atmosfery, w szczególności likwidację źródeł ciepła w tym kotłowni indywidualnych oraz zasilających kilka budynków i zastąpienie ich urządzeniami o wyższej od dotychczasowej sprawności. Druga grupa zadań do rozbudowa sieci ciepłowniczej poprzez podłączenia nieruchomości do centralnego źródła ciepła wraz z podłączeniem obiektu do sieci. Trzeci rodzaj zadań, który można zrealizować w ramach programy to zastosowanie kolektorów słonecznych w systemie ciepłowniczym. Ostatnia grupa zadań to termomodernizacja budynków wielorodzinnych.

Poza inwestycjami proekologicznymi z programu można sfinansować kampanię edukacyjną pokazującą korzyści wynikające z programu oraz utworzenie lub aktualizacja baz danych pozwalających na inwentaryzację odnawialnych źródeł energii.   

Mimo, że nabór wniosków w Śląskim WFOŚiGW się skończył, w innych województwach nadal fundusze przyjmują wnioski. Warto również pamiętać o programie, ponieważ przewiduje się kontynuacje programu w latach następnych. To oczywiście będzie również zależało od bieżącego wykorzystania środków z programu kawka. Planując inwestycje, w szczególności te mające na celu poprawienie efektywności cieplej, ale również w przyszłości pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii – warto pamiętać o możliwościach, które dają bieżące oraz przyszłe programy z NFOŚiGW oraz z Wojewódzkich Funduszy.

Zapraszam do komentowania, zadawania pytań oraz dyskusji nad możliwościami w zakresie realizacji inwestycji proekologicznych. 

Szczegółowe informacje na temat programu Kawka znajdziecie na stronie NFOŚiGW link programKawka oraz na stronie WFOŚiGW link program Kawka na Śląsku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz