sobota, 12 maja 2012

Kredyt na kolektory słoneczne z dotacją, krok po kroku...


Pierwsze kroki, aby skorzystać z dotacji na kolektory słoneczne trzeba wykonać do wykonawcy (sprzedawcy) instalacji solarnej. Osoba, która chce skorzystać z dotacji może wybrać dowolnego wykonawcę, najważniejsze jest to żeby:

- instalacja, którą nabywamy była zgodna z normą PN lub posiadała certyfikat „Solar Kaymark” – większość kolektorów spełnia te wymagania,

- wykonawca posiadał odpowiednie uprawnienia do montażu i przeprowadzania serwisu instalacji, lub posiadał certyfikat dealera konkretnej marki kolektorów np.: certyfikat Aristona, Viessmanna, Hewalexu itp.

            Oczywiście przy wyborze zestawu powinniśmy się kierować zasadami rynkowymi, czyli wybrać najwyższą jakość za najniższą cenę. Z kredytu możemy sfinansować do 100% kosztów inwestycji, trzeba jednak pamiętać że NFOŚiGW ogranicza maksymalny koszt kwalifikowany dotacji (max. 2500 PLN m2/solara). Czyli, jeśli mamy na przykład instalację 5 m2 solara to jej koszt wg. NFOŚiGW nie powinien być wyższy niż 12 500 PLN. W takim też przypadku dostaniemy pełne dofinansowanie 45% czyli 5625 PLN – w stosunku do kosztu naszej instalacji.

            Jeśli na przykład nasza instalacja będzie miała 5 m2 i będzie kosztować 15 000 PLN, to kwalifikowanym kosztem instalacji jest 12 500 PLN (2500 PLN nie jest kwalifikowane do dotacji) i dostaniemy 5625 PLN czyli 37,5% dotacji w stosunku do kosztu instalacji. Tym nie mniej Bank może nam sfinansować 15 000 PLN tylko nie dostaniemy dotacji do tych 2500 PLN. W takim przypadku opłaca się sfinansować 12 500 PLN z kredytu i skorzystać z max. dotacji w stosunku do kredytu, a 2500 PLN sfinansować ze środków własnych aby nie ponosić dodatkowych kosztów prowizyjnych i odsetkowych.

            Drugim ważnym ograniczeniem przy wyborze instalacji jest jej wielkość w stosunku do osób znajdujących się w gospodarstwie domowym. Wykonawca z którym będziecie Państwo rozmawiać powie zapewne, że z instalacją solarną jest trochę tak jak z samochodem na gaz. Czyli, żeby mieć z niego korzyść trzeba go używać. Tak samo jest z instalacją solarną, tylko używana w odpowiedniej ilości daje znaczący efekt. Przyjmuje się, że jeśli instalacja będzie służyć podgrzewaniu tylko ciepłej wody użytkowej, na jedną osobę w gospodarstwie domowym powinno przypadać nie więcej niż 1,5 m2. Oczywiście to ograniczenie może być przekroczone w zakresie 0,0-0,5 m2 i wynikać to będzie z konstrukcji solara (na potrzeby NFOŚiGW producenci solarów nie zaczną nagle przycinać kolektorów).

            Jeśli nasza instalacji będzie służyć wspomaganiu ogrzewania niskotemperaturowego to ograniczenie to przestaje funkcjonować, ponieważ takie instalacje mają od ok. 9 m2 do 13-15 m2 i jest to uzasadnione technicznie. Trzeba jednak poprosić instalatora aby w dokumentacji ujął, iż instalacja będzie spełniać dodatkowe funkcje.

            Na dziś to tyle w następnym poście napisze jaką dokumentację powinniśmy otrzymać od wykonawcy i jaki jest drugi krok do dotacji z NFOŚiGW.



Zapraszam do lektury J

2 komentarze:

  1. Trochę przespałam temat i nie dowiedziałam się w Urzędzie Gminy w mojej wsi, że można wziąć kredyt i z dotacji jeśli zostanie przyznana można spłacić część kredytu. Ale z drugiej strony nie wiem czy bym dostała ten kredyt na fotowoltaikę. Kupiliśmy tylko dwa panele, a dzięki szybkiej pożyczce przez internet mogliśmy kupić je za gotówkę. Znaleźliśmy ofertę bardzo korzystną i z niskim oprocentowaniem więc nawet się nie zastanawialiśmy. Z tego co mi wiadomo dotację dostają osoby za większe zestawy, a nawet elektrownie fotowoltaiczne.

    OdpowiedzUsuń
  2. A jaka jest aktualnie kwota dofinansowania ? Ciężko jest spełnić warunki? Zastanawiam się nad taką inwestycją, bo sporo niej czytałam tutaj http://sprytnekredytygotowkowe.pl/ , ale obawiam się że nie otrzymam dofinansowania.

    OdpowiedzUsuń