niedziela, 14 grudnia 2014

Świąteczne rękodzieła domowe - zapach i atmosfera domowych świąt


Święta tuż, tuż. Chyba już wszyscy działają na lekko podwyższonych obrotach. Kupowanie prezentów, robienie zakupów – „wielkich zakupów”, pranie, prasowanie, sprzątanie to raczej zestaw czynności standardowych. Mimo tego jednak, że nie mamy jeszcze zdolności wydłużania doby, zauważyłem, że udaje się nam coraz częściej wygospodarować jeszcze kilka chwil na rękodzieła domowe. To właśnie te aktywności sprawiają, że święta stają się niepowtarzalne i magiczne. Przyjrzyjmy się zatem jak sprawić aby święta były wyjątkowe, no i ile nas to może kosztować?

Od domowych ciastek do wieńca świątecznego

Wszystko zaczęło się od ciastek. Pamiętam, kilka lat temu pojawiła się taka moda, na własnoręcznie zdobione wypieki ciastek. Moda nie przeminęła i teraz powoli odkrywamy nowe możliwości domowych prac kuchennych. W tym roku dowiedziałem się, dzięki żonie, że rękodzieła wyszły z kuchni i przeniosły się na inne aktywności świąteczne. Magda mnie pouczyła, że już rok temu pojawiały się pierwsze poradniki jak przystroić świeczkę cynamonem. Ciekaw jestem jakie aktywności będą nam towarzyszyć w przyszłym roku?

Wróćmy jeszcze na chwilę do kuchni. Kilka dni temu przeczytałem dwa interesujące artykuły na blogach. Jedne opisuje metodę wypieku chleba domowym sposobem i skrupulatnie przedstawia analizę finansową takiego działanie. Drugi przedstawia ciekawy sposób przygotowania wędliny metodami domowymi. Polecam lekturę tych artykułów ponieważ łączą one przyjemne z pożytecznym. Nie zabrakło oczywiście analizy finansowej w obydwu przypadkach.

Domowe prace - „bezcenne”

Inspirując się tymi publikacjami postanowiłem przedstawić dziś rękodzieło mojej wspaniałej żony i przeprowadzić na nim drobną analizę finansową. Spokojnie, spokojnie obyło się bez strat. Dzieła Magdy wyglądają następująco:

Świąteczne rękodzieła domowe - zapach i atmosfera domowych świątŚwiąteczne rękodzieła domowe - zapach i atmosfera domowych świąt

Aby przygotować takie cacka trzeba było w sklepach kupić następujące elementy:

Świąteczne rękodzieła domowe - zapach i atmosfera domowych świąt


Oczywiście paczek bombek było o wiele więcej. Całość wymagała zainwestowania ok. 90 PLN na materiały. Część kupionego sprzętu jest oczywiście wielokrotnego użytku np. pistolet na klej na gorąco. Jak zatem przygotować taki wieniec świąteczny z bombek? To proste, wystarczy mieć zdolną zonę. A, tak na poważnie całość można podzielić na trzy etapy.

1. Owinięcie styropianowego stelaża papierem. Klejem na gorąco nie powinno się kleić bezpośrednio do styropianu.
2. Przyklejenie wstążki trzymającej całość. To można zrobić na początku lub na koniec kiedy bombki są przyklejone. Na początku można owinąć styropianowy stelaż co powinno zapewnić mocniejsze trzymanie.
3. Przyklejenie bombek według własnej kompozycji. Warto jednak mieć jakiś przykład lub zdjęcie na którym się wzorujemy lub którym się inspirujemy.

Ważne jest to aby bombki przyklejać równomiernie i mieć kilka rozmiarów bombek tak aby tymi mniejszymi zatykać dziury pomiędzy dużymi. Magda inspirowała się wieńcem dostępnym na blogu design your life. Zdjęcie znajdziecie pod linkiem DESIGN YOUR LIFE. Polecam serdecznie.

Cena podobnego wieńca w sklepie to 80 PLN - 90 PLN. Żonie udało się zatem zmieścić w budżecie. Przygotowanie wieńca wymagało ok. 3 godzin pracy. Uważam jednak, że wieniec przygotowany przez Magdę wygląda o wiele lepiej niż te dostępne w sklepach i wycenił bym go na ok. 110 PLN. A, jak wy oceniacie Prace Magdy?

Prosty sposób na cynamonową świecę

Drugą ozdobą przygotowaną własnoręcznie jest cynamonowa świeczka. Aby przygotować taką elegancką świeczkę potrzebujemy: pałeczek cynamonu, świeczkę w szklanym świeczniku oraz ozdobną wstążkę. Pałeczki cynamonowe są klejone klejem na gorąco do świeczki i do siebie nawzajem. Po wyschnięciu kleju owijamy całość wstążką według własnego uznania. Koszt wykonania takiej świeczki to ok. 20 PLN. Przygotowanie całości trwało ok. godziny czasu. Efekt pracy wygląda następująco:

Świąteczne rękodzieła domowe - zapach i atmosfera domowych świąt
Ozdoby świąteczne – własnoręczne czy ze sklepu?

W taki oto prosty sposób stałem się współwłaścicielem unikatowych ozdób świątecznych. Jak pierwszy raz ujrzałem wieniec byłem zaskoczony jakością wykonania oraz efektem który udało się Magdzie uzyskać. Nasz wieniec ma zawisnąć na drzwiach, ale równie dobrze może ozdobić stół świąteczny. Podoba mi się on bardziej niż te dostępne w sklepie.

Jeżeli zapytacie mnie czy to się opłaca, moja odpowiedź będzie brzmiała tak. Tak jak z domowym chlebem, lub szynką mam wraże, że te ozdoby dają nam coś jeszcze. Magie świąt której żadne pieniądze na świecie nam nie zapewnią.

Wszystkiego dobrego i nie zapomnijcie, zapiszcie się już dziś aby w nowym roku być na bieżąco z blogiem Finanse i cała reszta (klikając tu możesz się zapisać aby wiedzieć więcej o finansach i nie tylko).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz