Kredyty proekologiczne


dreamstimefree_65367
Na stronie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje dotyczące programów proekologicznych oraz sposobów finansowania z praktycznymi radami jak się o nie ubiegać. Opisane programy i kredyty:


Kredyt na kolektory słoneczne z dotacją 45 %

Dziś na chwile zostawiamy tematykę inwestycji i przygotowań do nabycia nieruchomości na rzecz finansowania inwestycji proekologicznych. Tematyka mi bliska z racji wykonywania zawodu. W kilku krótkich zdaniach chciałbym przybliżyć i polecić kredyt na finansowanie inwestycji polegającej na zakupie i montażu kompletnej instalacji solarnej.

Tylko do końca tego roku w ramach programu Priorytetowego NFOŚiGW realizowany jest kredyt z dotacją 45%. W ramach kredytu „Słoneczny Ekokredyt” w Banku Ochrony Środowiska S.A. można się ubiegać o sfinansowanie kompletnej i funkcjonalnej instalacji kolektorów słonecznych. Bo wykonaniu instalacji oraz wypłacie kredytu Bank w imieniu klienta zwraca się do NFOŚiGW o wypłatę dotacji, która zmniejsza zobowiązanie klienta w stosunku do Banku.

Kredyt jest kredytem bezgotówkowym, więc klient do ręki pieniędzy na sfinansowanie instalacji nie dostaje, Bank rozlicza się z wykonawcą na podstawie dostarczonej faktury. Cała procedura kredytowa jest prosta i sprawnie przebiega.


Dotacja jest wypłacana do 4 miesięcy po zrealizowaniu inwestycji. Główne cechy kredytu to:

  • kredyt finansuje do 100% kosztów inwestycji,
  • finansowane jest zakup i montaż kompletnego zestawu solarnego,
  • okres kredytowania do 96 miesięcy,
  • kredyt można spłacić wcześniej bez dodatkowych kosztów,
  • prowizja przygotowawcze 5% (w promocji aktywny ROR w BOŚ S.A. 2,5%),
  • oprocentowanie WIBOR 6M plus 7 p.p. marży Banku,
  • czas weryfikacji wniosku do dwóch tygodni po złożeniu kompletnego wniosku.






Pierwsze kroki, aby skorzystać z dotacji na kolektory słoneczne trzeba wykonać do wykonawcy (sprzedawcy) instalacji solarnej. Osoba, która chce skorzystać z dotacji może wybrać dowolnego wykonawcę, najważniejsze jest to żeby:

  • instalacja, którą nabywamy była zgodna z normą PN lub posiadała certyfikat „Solar Kaymark” – większość kolektorów spełnia te wymagania,
  • wykonawca posiadał odpowiednie uprawnienia do montażu i przeprowadzania serwisu instalacji, lub posiadał certyfikat dealera konkretnej marki kolektorów np.: certyfikat Aristona, Viessmanna, Hewalexu itp.

Oczywiście przy wyborze zestawu powinniśmy się kierować zasadami rynkowymi, czyli wybrać najwyższą jakość za najniższą cenę. Z kredytu możemy sfinansować do 100% kosztów inwestycji, trzeba jednak pamiętać że NFOŚiGW ogranicza maksymalny koszt kwalifikowany dotacji (max. 2500 PLN m2/solara). Czyli, jeśli mamy na przykład instalację 5 m2solara to jej koszt wg. NFOŚiGW nie powinien być wyższy niż 12 500 PLN. W takim też przypadku dostaniemy pełne dofinansowanie 45% czyli 5625 PLN – w stosunku do kosztu naszej instalacji.

Jeśli na przykład nasza instalacja będzie miała 5 m2 i będzie kosztować 15 000 PLN, to kwalifikowanym kosztem instalacji jest 12 500 PLN (2500 PLN nie jest kwalifikowane do dotacji) i dostaniemy 5625 PLN czyli 37,5% dotacji w stosunku do kosztu instalacji. Tym nie mniej Bank może nam sfinansować 15 000 PLN tylko nie dostaniemy dotacji do tych 2500 PLN. W takim przypadku opłaca się sfinansować 12 500 PLN z kredytu i skorzystać z max. dotacji w stosunku do kredytu, a 2500 PLN sfinansować ze środków własnych aby nie ponosić dodatkowych kosztów prowizyjnych i odsetkowych.

Drugim ważnym ograniczeniem przy wyborze instalacji jest jej wielkość w stosunku do osób znajdujących się w gospodarstwie domowym. Wykonawca z którym będziecie Państwo rozmawiać powie zapewne, że z instalacją solarną jest trochę tak jak z samochodem na gaz. Czyli, żeby mieć z niego korzyść trzeba go używać. Tak samo jest z instalacją solarną, tylko używana w odpowiedniej ilości daje znaczący efekt. Przyjmuje się, że jeśli instalacja będzie służyć podgrzewaniu tylko ciepłej wody użytkowej, na jedną osobę w gospodarstwie domowym powinno przypadać nie więcej niż 1,5 m2. Oczywiście to ograniczenie może być przekroczone w zakresie 0,0-0,5 m2i wynikać to będzie z konstrukcji solara (na potrzeby NFOŚiGW producenci solarów nie zaczną nagle przycinać kolektorów).

Jeśli nasza instalacji będzie służyć wspomaganiu ogrzewania niskotemperaturowego to ograniczenie to przestaje funkcjonować, ponieważ takie instalacje mają od ok. 9 m2 do 13-15 m2i jest to uzasadnione technicznie. Trzeba jednak poprosić instalatora aby w dokumentacji ujął, iż instalacja będzie spełniać dodatkowe funkcje.

Na dziś to tyle w następnym poście napisze jaką dokumentację powinniśmy otrzymać od wykonawcy i jaki jest drugi krok do dotacji z NFOŚiGW.

Zapraszam do lektury.






Kiedy już wybierzemy sobie dostawcę, wykonawcę instalacji oraz zestaw solarny, powinniśmy otrzymać od partnera inwestycyjnego kilka dokumentów. Elementy, które powinniśmy otrzymać to przede wszystkim:

  • umowa cywilno – prawna na wykonanie usługi,
  • harmonogram rzeczowo finansowy,
  • projekt instalacji (kwazi projekt) zawierający przede wszystkim:
  • dane inwestora, wykonawcy, osoby sporządzającej projekt,
  • opis instalacji (techniczny),
  • schemat hydrauliczny,
  • opracowanie efektywności i ekonomiczności dla montowanego kolektora słonecznego, to opcjonalnie nie jest wymagane przez Bank, ale klient powinien o to poprosić i mieć takie opracowanie,
  • certyfikaty dotyczące kolektora,
  • certyfikaty wykonawcy (zawodowe lub autoryzacyjne).

Zazwyczaj wszystkie te elementy tworzą projekt Państwa instalacji. Z pozostałych spraw dotyczących inwestycji do dokumentacji trzeba dołączyć zgłoszenie instalacji w wydziale architektury/budownictwa, jeśli jest wymagane, bo nie w każdym mieście, powiecie czy gminie trzeba tego typu instalacje zgłaszać. Informację czy należy instalacje zgłaszać, uzyskacie Państwo u instalatora lub w urzędzie miasta lub starostwie. Jeśli nie jest wymagane zgłoszenie instalacji to do dokumentacji należy dołączyć Państwa oświadczenie ten fakt potwierdzające (własnoręcznie napisany i podpisany przez inwestora).

Katalog Blogów Blooger
Ostatnim elementem dotyczącym inwestycji jest potwierdzenie prawa do dysponowania nieruchomością. Prawo to możemy potwierdzić aktualną księgą wieczystą nieruchomości lub wydrukiem z centralnej bazy ksiąg wieczystych (większość Banków akceptuje taki wydruk księgi wieczystej). Link do tej bazy umieszczam poniżej:


Następny wpis to kolejny krok do dotacji, 45% więc gorąco polecam i zapraszam. Dla niecierpliwych polecam prezentację ze strony




gdzie dokładnie opisano „Słoneczny Ekokredyt” z dotacją 45%.

3 komentarze:

  1. Szczerze mowiąc pierwszy raz złysze o takich kredytach. Te dotacje w wysokości 45% jeszcze obowiązują? Zapraszam na blog http://gotowkadolapki.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystkie działania i produkty, które mogą w jakiś sposób pomóc światu i zmniejszyć emisje CO2 są genialne i bardzo ważne. Ciesze się, że poruszasz ten temat na blogu. Polecam zajrzeć tutaj http://wiedzaochwilowkach.pl/

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń