piątek, 7 listopada 2014

5 rzeczy które powinieneś wiedzieć zanim zainwestujesz w strukturę cz.2

Free vector Vector misc piggy bank and hammer
Skoro już sobie wyjaśniliśmy to, że struktura to nie hazard, oraz to jak te produkty inwestycyjne są skonstruowane przejdźmy do konkretów. Co powinienem wiedzieć o produkcie zanim go zakupię? Te 5 rzeczy które dziś przedstawię to podstawa. Co zatem powinienem wiedzieć żeby, „nie wtopić”?. Jeżeli nie czytaliście pierwszej części trylogii „Strukturalnej” zapraszam do lektury „Produkty strukturyzowane poradnik oszczędzającego cz.1”.

Zatem:

1.  Ustal czy produkt inwestycyjny ma gwarancję kapitału. Większość oferowanych struktur zapewnia inwestorowi gwarancję kapitału. Dzieje się tak ponieważ ok. 90%-95% produktu inwestycyjnego jest lokowane w bezpiecznych lokatach bankowych, a tylko 5%-10% w innym produkcie bazowym. Wybieraj tylko takie produkty inwestycyjne w ramach których gwarancja kapitału funkcjonuje, lub takie w których prawdopodobieństwo ujemnych stóp zwrotu jest niewielki. Jeżeli produkt zakończy się niepowodzeniem, czyli warunek przewidziany w produkcie nie zostanie spełniony to przynajmniej zainwestowany kapitał w całości wróci do nas.




2. Ustala dokładnie co jest produktem bazowym struktury. Zidentyfikowanie produktu bazowego to pierwszy krok który powinniśmy zrobić. Następie jeśli już wiemy co znajduje się w produkcie, warto spojrzeć na historyczne zachowanie się produktu bazowego.

3. Upewnij się czy rozumiesz jaki warunek w ramach produktu inwestycyjnego musi zostać zrealizowany, abyś z inwestycji wyszedł z zyskiem. Skoro już wiemy jak produkt bazowy zachowywał się historycznie i znamy warunek który musi zostać spełniony aby produkt inwestycyjny przyniósł zysk trzeba się wysilić i spróbować odpowiedzieć na pytanie, „Czy jest on do spełnienia w przyszłości?”. Odpowiedź najlepiej zapisać na kartce, w celu sprawdzenia po zakończeniu produktu – w ten prosty sposób uczymy się inwestowania.

4. Sprawdź wszystkie koszty związane z produktem. W szczególności koszty zamknięcia produktu przed czasem. Produkty inwestycyjne są mało płynne, a koszty wyjścia z takie go produktu mogą być wysokie. W zależności od chwili wyjścia, mogą się wahać od 0% do ok. 10% wartości wpłaconego kapitału. To w dużej mierze zależy od wartości wykupu produktu bazowego. Produkty strukturyzowane są mało płynne, więc decydując się na jakiś z nich trzeba przyjąć, że kapitał będzie dostępny po zakończeniu produktu.

5. Dokładnie upewnij się ile możesz na inwestycji zarobić. Nie zawsze jest to takie oczywiste. Staraj się jak najlepiej określić przewidywane zyski z inwestycji i określ szanse na uzyskanie go. Nie chodzi tu o wielkie analizy, ale o świadomość która jest potrzebna, aby w przyszłości lepiej podejmować decyzje inwestycyjne.


Jeszcze w tym tygodniu ostatnia część trylogii. Przyjrzymy się dwóm produktom i po symulujemy różne sytuacje portfelowe. Zapraszam gorąco do lektury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz