poniedziałek, 3 listopada 2014

Produkty strukturyzowane poradnik oszczędzającego cz.1

Free vector Vector misc watches and money vector
„Proszę Pana nie jestem zainteresowany niczym innym jak tylko standardowymi lokatami bankowymi” – jest to jedno z najczęściej słyszanych przeze mnie stwierdzeń w ostatnich tygodniach. Czy rzeczywiście produkty strukturyzowane zasłużyły sobie na taką niechęć? Czy może nasza niechęć wynika z braku informacji na temat możliwości, które nam dają tego typu produkty? No i w końcu, czy produkty strukturyzowane mogą zastąpić w naszym portfelu standardowe lokaty bankowe. Na te i na wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w tym tygodniu. Zatem, zapraszam do świata produktów strukturyzowanych.

Zacznijmy od początku. Czym są produkty strukturyzowane? Produkt strukturyzowany – (dalej nazywane inwestycyjne) to produkt złożony z innych prostszych produktów inwestycyjnych. Głównym elementem produktu inwestycyjnego jest instrument bazowy (czyli produktem bazowym jest inny prostszy produkt inwestycyjny). Są to znane wam pewnie dobrze, chodźmy ze słyszenia instrumenty inwestycyjne, takie jak:
- akcje,
- fundusze inwestycyjne,
- kontrakty terminowe,
- opcje,
- kursy towarów lub walut i tak dalej.




Jak już mamy jakiś produkt bazowy wystarczy do niego dołożyć jakiś warunek, który musi być spełniony w określonym czasie i mamy już nasz produkt inwestycyjny (strukturyzowany). Brzmi znajomo? Czy już w waszych głowach pojawiło się czerwone światło z napisem: przecież to zakład, czysty hazard!? Jeśli tak to całkiem zrozumiałe i w tym momencie przejdziemy do wskazania różnicy pomiędzy hazardem, a inwestowanie.

Nie wątpliwie częścią wspólną dla hazardu i inwestowania są pieniądze. Tak jak w przypadku hazardu tak również w przypadku inwestowania chodzi o pieniądze i o to, aby po dokonaniu jakieś czynności mieć ich więcej. Na tym wspólne części się kończą. Aaa, - co nieprawda powiecie?! A, co z ryzykiem jest takie samo – zaripostujecie. No niestety nie – będzie brzmieć moja odpowiedź. Pieniądze to jedyna wspólna część dla hazardu i inwestowania. Już wyjaśniam dlaczego.

Hazard to czynność zachodząca w krótkim okresie czasu wywołująca natychmiastowy skutek w przypadku wygranej lub przegranej. W hazardzie mamy dwie przeciwstawne zmienne, które decydują, albo o wygranej albo o przegranej. Hazard nie wymaga analizy tylko wyboru pomiędzy dwoma opcjami, z których jedna daje nam nagrodę.  Nigdy nie będziemy również wiedzieć, która ze zmiennych w danym przypadku wypadnie, ponieważ nie mamy danych do oceny. Podsumowując, zatem hazard to:
- czynność krótkotrwała wywołująca natychmiastowy skutkiem,
- w ramach, której nie mamy danych potrzebnych do oceny naszych szans,
- czynność w ramach, której głównym czynnikiem decydującym jest prawdopodobieństwo,
- hazard nie jest związany z gospodarką – bez hazardu przeżyjemy, bez inwestowania nie.

Analiza pojęcia hazardu, podsuwa nam pewne wyjaśnienia pojęcia inwestowanie. Inwestowanie to czynność wymagająca analizy w zakresie „za” i „przeciw” w ramach, której jest dokonywane oszacowanie naszych korzyści lub szansy na uzyskanie korzyści. W przeciwieństwie do hazardu mamy całą paletę danych mikro i makroekonomicznych, które możemy przeanalizować zanim podejmiemy decyzję i dzięki którym możemy zminimalizować ryzyko niepowodzenia. Nie każda inwestycja przynosi jednak zysk, lub inaczej oczekiwany efekt, ale to nie czyni inwestycji hazardem.  

Inwestowanie jest działaniem długotrwałym, nie zawsze przynoszącym od razu korzyści. O sukcesie lub niepowodzeniu inwestycji może zadecydować wiele czynników w tym na przykład sytuacja na danym rynku, zdarzenie polityczne, katastrofa lub inne zmienne przewidywalne bądź też nie. Wszystko podlega ocenie i analizie różnego rodzaju. Inwestowanie w końcu, nie rozerwalnie związane jest z gospodarką, a przez to z nauką zwaną ekonomią. Im lepiej znamy meandry ekonomii tym lepiej gospodarujemy i inwestujemy.





Skoro wyjaśniliśmy sobie już, że produkty strukturyzowane to nie hazard to przejdźmy do ogólnej charakterystyki dostępnych produktów strukturyzowanych na polskim rynku. Tak jak wszystko na świecie, produkty inwestycyjne mają zarówno zalety jak i wady. Rozpoczniemy od zalet. Głównymi zaletami produktów inwestycyjnych jest:
- gwarancja kapitału, (to nie zawsze zależy od produktu),
- zwiększona stopa zwrotu w stosunku do lokat, dwu, trzy, a nieraz pięciokrotnie wyższe niż w przypadku lokat,
- możliwość inwestowania na niedostępnych rynkach,
- konstrukcja zazwyczaj oparta na ubezpieczeniu na życie i dożycie.

Wady produktów inwestycyjnych to:
- mała płynność, (z większości produktów można wyjść w trakcie trwania produktu, ale wiąże się do z kosztami dla inwestora),
- możliwość nie osiągnięcia zwrotu jeżeli warunek przewidziany w produkcie nie zostanie spełniony,
- zazwyczaj średni czas trwania produktu ok. 2-4 lat,
- potrzebna większa wiedza inwestora, potrzebna, aby świadomie zainwestować w produkt.

Podsumowując, produkty inwestycyjne to nie hazard. Mają zarówno zalety jak i wady, co nie znaczy, że nie należy ich brać pod uwagę w tworzeniu zbilansowanego portfela oszczędnościowego. Tak jak lokata, tak też produkt inwestycyjny powinien zostać dopasowany do preferencji oszczędzającego. Zapewne też wymagają większego wysiłku od inwestora i pewnej analizy zanim się zdecydujemy je zakupić. Trzeba jednak pamiętać, że dają o wiele większe możliwości w zakresie stóp zwrotów niż standardowe lokaty, są jednocześnie w wielu przypadkach bezpieczniejsze niż same inwestowanie w produkty bazowe (akcje, towary, certyfikaty itp.).

Zainteresował Cię temat produktów inwestycyjnych? Doskonale! Już w tym tygodniu ukażą się dwa kolejne artykuły o strukturach, które w pełni powinny oszczędzającym przybliżyć temat produktów inwestycyjnych. Tak aby struktury już nie straszyły. Zapraszam do lektury w środę i piątek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz