poniedziałek, 17 listopada 2014

Kupować czy nie kupować produkty strukturyzowane? - o to jest pytanie cz.3



Mój mały cykl poświęcony produktom inwestycyjnym powoli dobiega ku końcowi. Wiemy już, że przemyślane inwestycje to nie hazard, oraz poznaliśmy główne zasady obowiązujące w ramach produktów inwestycyjnych. Pora zatem przyjrzeć się konkretnym sytuacjom. Tych z was którzy dopiero dołączyli zapraszam do zapoznania się z dwoma poprzednimi częściami. Resztę zapraszam na trzecią część poradnika poświęconego produktom inwestycyjnym.


Dla potrzeb analitycznych przyjmijmy sobie pewne założenia. Po pierwsze, w kieszeni mamy 100 tys PLN – wiem, wiem miła perspektywa. Są to nasze oszczędności, które chcemy ulokować i trochę rozmnożyć. Z góry przyjmujemy, również, że giełda i fundusze odpadają – możemy skorzystać jednie z oferty lokat i produktów inwestycyjnych. Klient przychodzi do BOŚa, więc oferta produktowa będzie aktualna dla Banku BOŚ S.A.. Ciekawe dlaczego? Przyjmiemy sobie kilka scenariuszy podziału środków. Analiza będzie obejmować przyszłe trzy lata. Oprocentowanie lokat podaje w wysokości brutto, w okresie rocznym. Wyliczenia zysku z lokat i produktów uwzględniają już podatek belki.  Zatem policzmy coś.

Scenariusz tylko lokaty

W pierwszym scenariusz nasz klient roboczo nazwany Pan Bogaty, zdecydował się wszystkie swoje oszczędności ulokować w lokatach. Aktualnie w BOŚ S.A. można skorzystać z lokaty „Natura” na 4 miesiące z oprocentowaniem dla nowych środków 3,45%. Pan Bogaty zyska zatem w ciągu 4 miesięcy 931,5 PLN do ręki lokując tylko w  lokatę. W naszej analizie musimy jednak uwzględnić korzyści na przełomie 36 miesięcy, zatem zostały nam 32 miesiące. Ponieważ aktualnie spodziewany trend na rynku pieniężnym to obniżanie się stóp procentowych to przyjmiemy sobie, że w pozostałych 8 miesiącach Pan Bogaty na bezpiecznych lokatach zyska 3 %, a w pozostałych dwóch latach średnio 2,5%. Oprocentowanie lokat będzie spadać, a te oprocentowane na 4%-5% to zazwyczaj lokaty promocyjne, lub na start na kwoty nie przekraczające 10 tys – 20 tys PLN – zatem takich nie bierzemy pod uwagę. W roku pierwszym Pan Bogaty zyska na swoich oszczędnościach 2566,59 PLN. W drugim roku zaczynając oszczędzanie z kwotą 102 566,59, Pan Bogaty zyska, zgodnie z przyjętymi założeniami, 2076,96 PLN. Analogicznie w roku trzecim, mając oszczędności w wysokości 104 643,56, zyska 2119,32 PLN zamykając tym samym nasz bezpieczny scenariusz wynikiem 106 762,59 PLN. Czy to mało czy dużo? Na oceny przyjdzie czas.

Scenariusz mieszany


W drugim scenariuszu Pan Bogaty daje się przekonać do produktów inwestycyjnych i przeznaczyć część środków na produkt inwestycyjny. Produktem w który klient zainwestuje jest Nowa Czysta Energia Zysku BOŚ S.A. – aktualnie dostępna w BOŚ S.A.. Pan Bogaty może zyskać do 18,5% -  i przyjmiemy, że rzeczywiście tak się dzieje i produkt zakończy się pozytywnie dla Pana Bogatego. Zatem 80 tys. PLN ląduje na bezpiecznych lokatach, a 20 tys. PLN na produkcie inwestycyjnym z gwarancją kapitału na trzy lata. Po trzech latach z produktu inwestycyjnego wyciągamy 2997 PLN, a z lokat 5412,57 PLN. Scenariusz ten kończy się zatem kwotą 108 409,57 PLN.



Scenariusz mieszany – produkt inwestycyjny nie spełnia warunku.

W alternatywnym scenariusz Pan Bogaty decyduje się na produkt inwestycyjny, ale ten nie spełnia warunku i klient otrzymuje z produktu inwestycyjnego zaledwie 1%. Podział środków taki jak w poprzednim scenariuszu, 80 tys na lokatę 20 tys na CEZ. Wynik końcowy jest następujący: produkt inwestycyjny daje nam zarobić 200 PLN, a lokaty tak jak poprzednio 5412,57 PLN. Ten scenariusz kończy się wynikiem 105612,57 PLN.

Skoro już sobie po symulowaliśmy, pora przejść do analizy wyników:


Scenariusz
3 lata
Lokaty
Produkt Inwestycyjny
Wynik Końcowy
Stopa zwrotu całkowita
Stopa zwrotu roczna
Efektywność całkowita*
Wzrost stopy zwrotu**
Tylko lokaty
6 762,60 zł

6 762,60 zł
6,76%
2,25%


Scenariusz mieszany pozytywny
5 412,60 zł
2 997,00 zł
8 409,60 zł
8,41%
2,80%
+1,65%
24,35%
Scenariusz mieszany negatywny
5 412,60 zł
200,00 zł
5 612,60 zł
5,61%
1,87%
-1,15%
-17,01%

* Efektywność całkowita w stosunku do scenariusza bezpiecznego

** Wzrost stopy zwrotu wynikający z zainwestowania w p. inwestycyjne w stosunku do scenariusza bazowego


Jakie wnioski płyną zatem z naszych symulacji. Po pierwsze inwestując w produkty inwestycyjne można zyskać więcej, to oczywiste, można również stracić. Drugą stronę medalu pokazał scenariusz negatywny. Liczby pokazują nam jeszcze jeden efekt inwestowania w produkty inwestycyjne. Niewielkim udziałem kapitału bo 20% uzyskaliśmy wzrost całkowitej stopy zwrotu o 24%. To jest właśnie efekt który chciałem uzyskać. Niewielki udział produktów inwestycyjnych w portfelu powiedzmy 10%-20% w większym stopniu niż wysokość udziału zwiększy naszą średnią stopę zwrotu. Nierozsądne byłoby wkładanie całości w produkt inwestycyjny, ale wystarczy mała część ulokowana w produkcie inwestycyjnym aby całość miała lepszą stopę zwrotu. Trzeba pamiętać jednak o tym o czym pisałem w części 1 i 2. Podstawą udanej inwestycji w produkt inwestycyjny jest poznanie tego produktu oraz próba analizy zachowania się produktu w przyszłości. Tylko świadome inwestowanie zwiększa naszą wiedzę, a także pozwala wyciągać wnioski w przypadku niepowodzenia produktu inwestycyjnego.

Zatem jak brzmiałaby odpowiedź na zadane na początku pytanie: Kupować czy nie kupować produkty inwestycyjne, myślę że moja odpowiedź brzmiałaby: tak kupować. Trzeba to jednak robić z głową. Dzielić posiadane środki i być konsekwentny w podejmowaniu decyzji, a korzyści na pewno się pojawią. W przypadku niepowodzenia nie obrażać się na Bank tylko przeanalizować inwestycje i wyciągnąć wnioski. Produkty inwestycyjne to alternatywa i szansa na większe zyski którą należy brać pod uwagę.

Produkty:

Lokata Natura – 4 miesiąca 3,45% BOŚ S.A.,
CEZ Czysta Energia Zysku – produkt inwestycyjny BOŚ S.A. 3 letni (max zysk 18,5%).


Podobał wam się cykl i mini poradnik. Piszcie, komentujcie. Podyskutujmy na temat produktów inwestycyjnych. Pozdrawiam. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz