wtorek, 16 stycznia 2018

Jak napisać Biznesplan w kilku prostych krokach? Część 4

harmonogram; biznesplan; biznesHarmonogram działania  to jedno z najistotniejszy narzędzi naszego planu biznesowego. Zaplanowanie odpowiedniej drogi działania i określenie najistotniejszych celów, jest ważne z dwóch względów. Po pierwsze pozwala zidentyfikować część problemów, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć, prowadząc nową działalność. Po drugie dobrze przygotowany harmonogram pozwoli zaplanować najistotniejsze cele, które chcemy osiągnąć w biznesie. Tak zwane „kamienie milowe”, to aktualnie podstawowa metoda wyznaczania i realizacji kolejnych celów. Jak zatem przygotować realny do zrealizowania harmonogram biznesplanu? Zapraszam na kolejną część poradnika Jak napisać Biznesplan w kilku prostych krokach.


Harmonogram od szczegółu do ogółu czy na odwrót?
Harmonogramy można przygotowywać w różny sposób i w różnych ujęciach. Przygotowanie zgrupowanej informacji w formie jednej lub kilku tabel da nam szersze spojrzenie na całość naszego biznesu. Poszczególne pozycje w naszym planie mogą nam niewiele mówić w ujęciu całości. Przy każdym biznesie drobnych spraw do przypilnowania jest wiele, harmonogram działania pozwoli zapanować nad całością. Uchroni to nas przed zbytnim skupieniem się nad elementami biznesu, które dla całości mogą mieć niewielkie znaczenie. Harmonogram  działania powinien zawierać informacje na temat celów i dat ich uzyskania. Oprócz harmonogramu wyznaczającego cele, w naszym biznesplanie powinno się znaleźć zestawienie rzeczowo - finansowy. Zaprezentowane pozycje rzeczowe i materiałowe pozwolą nam ocenić strukturę poszczególnych wydatków. Zweryfikujemy w ten sposób również celowość  poszczególnych pozycji i wyeliminujemy te,  które nie znajdą uzasadnienia w biznesie.


 Kamienie milowe
Jak już pewnie zauważyliście, czytając wcześniejsze części mojego poradnika, elementów istotnych dla biznesu jest dużo. Klienci, konkurencja, zasoby czy też rozwiązania to zakresy, w których będziemy chcieli coś osiągnąć. Pozyskać jakąś ilość klientów, zrobić „coś” aby dorównać konkurencji, czy też zdobyć zasoby, które pozwolą nam wprowadzić określone rozwiązania do naszego biznesu. W każdym zakresie występować będzie zdarzenie, na którym będzie nam zależeć i do którego będziemy dążyć. Tak zwane kamienie milowe to ważne wydarzenia w harmonogramie firmy, które są rezultatem określonego zestawu działań. Przygotowując harmonogram możemy określić kolejne fazy funkcjonowania przedsiębiorstwa, a przejście do kolejnej fazy będzie właśnie związane z jakimś kamieniem milowym. Zwieńczeniem każdej fazy, będzie istotne wydarzenie, które na nowo przedefiniuje pewien zakres działania firmy. Przykładowe kamienie milowe stosowne w nowo powstałych firmach to:
  •  sporządzenie dokumentacji dotyczącej projektu,
  • pozyskanie partnera biznesowego lub inwestora dla realizowanego przez nas projektu,
  • przygotowanie dokumentacji dotyczącej projektów unijnych lub uzyskanie dotacji na projekt,
  • przygotowanie produktu lub usługi i rozpoczęcie sprzedaży.

Ilość zaplanowanych faz projektu, jak i tym samym kamieni milowych nie powinna przytłaczać i powinna się mieścić w przysłowiowej „10”. Powinny to być realne do realizacji cele i zadania, ale na tyle istotne, aby ich wykonanie przeniosło naszą firmę na kolejny poziom. W teorii zarządzania najprostszy podział kamieni milowych przewiduje dwie główne grupy: kamienie milowe: zarządcze i techniczne. Pierwsze związane są bezpośrednio z decyzjami zarządzających. Wyznaczenie kolejnych celów, rozpoczęcie prac nad produktem lub usługą to decyzje menedżerskie wyznaczające kierunek działania firmy. Druga grupa kamieni milowych jest związana z technicznymi ograniczeniami uzyskania ich. Przejście w kolejną fazę funkcjonowania firmy będzie związane z realizacją rzeczową naszego planu.

Realizm
Harmonogram rzeczowo finansowy to biznesplan w pigułce. Jest to najczęściej oceniany element każdego biznesplanu. Dzieje się tak dlatego, że ta zagregowana informacja na temat co, za ile i kiedy chcemy zrobić lub uzyskać daje multum informacji na temat realnych szans powodzenia naszego projektu. Każdy harmonogram sporządzony czy do nakreślenia celów, czy to rzeczowo finansowy powinien zostać zrealizowany z pietyzmem i rozwagą. Pod cyframi i datami w harmonogramach powinna się kryć dokładna analiza każdego przedstawionego elementu. Najczęściej biznesplany chorują na huraoptymistyczne harmonogramy. Cele są zbyt ambitne, a koszty rzeczowe niedoszacowane w stosunku do cen rynkowych. Przygotowując nasze opracowania, powinniśmy realistycznie spojrzeć na nasze możliwości i terminy, które sobie stawiamy.

Harmonogram EKG naszego biznesu
Na początku artykułu zwracam uwagę, że harmonogramy to najważniejsze narzędzie w biznes planie. Nie ulega wątpliwości, że łatwiej jest pracować z jedną tabelką zajmującą stronę A4, niż z opracowaniem obszernym na kilkadziesiąt stron. Praca z tabelkami nie powinna się również kończyć na etapie biznes planu. Tak naprawdę, harmonogram działania i rzeczowo finansowy powinno się przygotowywać w całym okresie funkcjonowania firmy. Harmonogram powinien być dla zarządzającego tym, czym dla lekarza jest wydruk z EKG serca. Jakiekolwiek odstępstwa od prawidłowego rytmu realizacji poszczególnych harmonogramów, powinny być sygnałem, że z pacjentem jest coś nie tak. Nie przygotowując harmonogramów i nie weryfikując ich po okresie realizacji, pozbywamy się ważnej informacji zarządczej. Informacji, która w łatwy sposób może nas uchronić przed poważnymi problemami biznesowymi.

Kolejny artykuł to przerwa w biznes planowaniu. Chcę dołożyć swoją cegiełkę w walce z „duszącym problemem”. Smog, bo o tym tu mowa będzie tematem kolejnego artykułu, który ukaże się już na dniach. Co wspólnego ma smog z pieniędzmi? Już dziś gorąco zapraszam.


Zachęcam do komentowania i rozmowy. Nie zapomnijcie się zapisać, aby zawsze być na bieżąco z Finanse i Cała Reszta. Klikając tu możesz zasubskrybować mojego bloga. 

35 komentarzy:

  1. Napisanie dobrego biznes planu jest bardzo ważne. Ważne jest również odpowiednie zarządzanie firmą. Warto przyjrzeć się zintegrowanym systemom ułatwiającym, w znacznym stopniu, zarządzanie firmą np. rozwiązanie dostępne na tej stronie

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że nie zajrzałam tu wcześniej, jak podczas uczestnictwa w start upie taki plan przygotowywaliśmy albo na studiach, gdy miałam podobną pracę na zaliczenie. Wtedy by to się przydało. Poza tym ostatnio mojego profesora zainteresował jeden temat. Mianowicie chodzi o kredyt gotówkowy na dowolny cel, ponieważ szukał dogodnej oferty zarówno dla firmy jak i klienta indywidualnego i rozpatrywał różne rozwiązania, a trochę na blogach takiej tematyki brakuje. Pozdrawiam serdecznie! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Polecam skorzystać z usług profesjonalnej firmy przy tworzeniu biznesplanu. Jest to bardzo ważne narzędzie przy rozpoczynaniu kariery przedsiębiorcy i może mieć ona duży wpływ na dalszy rozwój naszego przedsiębiorstwa. Ja korzystałem z usług https://blueoak.pl/uslugi/uslugi_doradcze/

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja ostatnio zakładałam firmę i miałam wielki problem z napisaniem biznesplanu. Gdybym wcześniej natrafiła na Twój blog pewnie byłoby to łatwiejsze.
    Korzystając z okazji (widać, że jesteś w temacie) - wiesz może jaki jest najlepszy darmowy program do wystawiania faktur?

    OdpowiedzUsuń
  5. Niezwykle istotnym elementem, już na etapie planowania rozpoczęcia własnej działalności, są jego źródła finansowania. Jest to o tyle istotne, że zachowanie płynności bywa dość trudne, zwłaszcza na początku prowadzenia działalności. Dlatego warto temu tematowi poświęcić szczególną uwagę jeszcze zanim przystąpimy do tworzenia biznesplanu. Polecam poczytać o tym na blueoak.pl.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dobry biznes plan potrzebuje czasu i odpowiedniego podejścia. Jak dla mnie jednak nie był on potrzebny gdyż wybrałem już sprawdzony model. Mianowice założyłem sklep internetowy wraz zz integracją płatności https://www.cashbill.pl/pobierz/integracje dzięki którym moi klienci mogą płacić za zakupy. Bardzo fajne rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo fajny wpis! Właśnie jestem w trakcie pisania pism (m.in. wniosek ceidg-1 2018 ), ponieważ będę zakładała własną działalność :)
    Te informacje bardzo mi się przydadzą, muszę również napisać biznesplan, ponieważ staram się o dotacje na sprzęt do firmy. :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  9. Podczas pisania biznesplanu warto uwzględnić już na samym starcie jak będziemy przyjmować płatności online. Ja niedawno uruchomiłem sklep internetowy i wybrałem bezpieczne płatności online od https://hotpay.pl/ dzięki temu moi klienci mają do wyboru wiele banków, blik, paysafecard czy np sms premium.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja w swojej firmie korzystam z programu do zarządzania finansami. Początkowo nie miałem pomysłu jak to sam rozwiązać, ale znalazłem na sidgroup.pl bardzo porządną firmę, które była dużym wsparciem dla mojego biznesu. Polecam ich usługi :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od kilku lat prowadzę sklep internetowy w którym korzystam z najnowszych rozwiązań ecommerce. Jednym z nich jest np. system Sendit. Jest to pakiet kompleksowych integracji z przewoźnikami, pozwalający wybrać moim klientom dogodną metodę wysyłki w koszyku zakupowym. Dodatkowo w Sendit mam dostęp do wielu rozbudowanych narzędzi wspomagających procesy związane z nadawaniem paczek. Należy do nich np. śledzenie przesyłek https://www.sendit.pl/sledzenie-przesylek gdzie po wpisaniu nr nadania otrzymuję szczegółową informację o etapie wysyłki. Dzięki Sendit znacznie obniżyłam koszty wysyłki co przyczyniło się do rozwoju mojego sklepu.

      Usuń
  11. Oprócz dobrego biznesplanu dzięki któremu będziemy mogli bez trudu otrzymać dotację unijną oraz zbadać rynek, przydać nam się może pożyczka online która wspomoże nas w szybkim starcie projektu :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Zapraszam na mojego bloga->klik jeżeli chcecie poznać wszelkie zawiłości związane z finansami oraz kredytami.

    OdpowiedzUsuń
  13. Biznes plan to podstawa by zacząć działać, potem poszukać pracowników. I to jest strasznie trudna kwestia na rynku pracy. Bo jak zaczynamy coś od początku to nie mamy pojęcia za bardzo jak zarządzać ludźmi. Często robimy to źle lub wytwarzamy niepotrzebną presję i cały biznes plan się sypie, bo mamy zdemotywowanych ludzi. Dlatego ja uważam, że szkolenie w Katowicach tego typu https://senseconsulting.pl/szkolenia-menedzerskie-katowice/ powinien przejść każdy początkujący szef i dopiero potem realizować krok po kroku założenia biznesplanu.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  15. Biznes plan jest bardzo ważny przy zakładaniu swojej firmy - dobrze, że objaśniasz takie kwestie. A tym, którzy maja swoje firmy produkcyjne, polecam portal https://contractlogistics.pl/ z informacjami o logistyce kontraktowej.

    OdpowiedzUsuń
  16. Jeśli mamy dobry pomysł to samo pisanie biznesplanu nie powinno być problemem. A na realizację pomysłów można zawsze znaleźć dodatkowe fundusze, na http://predkachwilowka.pl/ polecają kilka sposobów, zobaczcie sobie.

    OdpowiedzUsuń
  17. Zdecydowanie taka rzecz bardzo pomaga, w szczególności na początku. Jednak kolejne kroki warto też na innych etapach sobie rozpisywać. Może ktoś zawsze wam pomóc przy biznes planie. Zawsze też porady prawne mogą być pomocne, u mnie była konieczna pomoc jeżeli chodzi o opodatkowanie marynarzy

    OdpowiedzUsuń
  18. W biznesplanie musimy także umieścić dokładny plan na to jak zostanie sfinansowany nasz biznes, czy to będzie kredyt z żyrantem albo na przykład postaramy się o dotacje unijne. Wszystko musi być dokładnie uwzględnione. Można także dokładnie rozpisać plan co będzie kupowane w pierwszych miesiącach funkcjonowania firmy.

    OdpowiedzUsuń
  19. Przygotowanie właściwego biznesplanu jest kluczowe, w kwestii pozyskania środków na rozpoczęcie działalności z zewnętrznych źródeł. Tego rodzaju dokument jest niezbędny również jako kierunek i zarys prowadzenia każdej działalności gospodarczej. Dobrze przygotowany biznesplan, wraz z analizami, prognozami, jest kamieniem milowym w rozwoju firmy od samego początku. Kompleksowe doradztwo i wsparcie, we wszystkich etapach działalności każdej spółki to podstawa.

    OdpowiedzUsuń
  20. Świetny poradnik - na pewno wiele osób na nim skorzysta :) To co mogę dodać od siebie, to to abyście nie bali korzystać się z nowych rozwiązań. Ja współpracuję z firmą https://craftware.pl/oferta/dla-dzialu-it/ i szczerze mogę ich wam polecić. Mają świetne podejście do swoich klientów.

    OdpowiedzUsuń
  21. Dla mnie bardzo ważne są też różnego rodzaju oszczędności w firmie. Dlatego wszelkie zakupy zazwyczaj robię w internecie. Gdybyście szukali wysokiej jakości zamienników tuszy dla swojej firmy to polecam wizytę tu: https://artjet.pl/.

    OdpowiedzUsuń
  22. Przyda się, by już niedługo zaplanować nowy biznesplan. Myślę o spółce, ale o tym już wkrótce. Teraz skupiam się na dalszej promocji swojego bloga i kursów online :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Dobry biznesplan poprowadzi Cię przez każdy etap zakładania firmy i zarządzania nią. Będziesz używać go jako mapy drogowej opisującej strukturę, prowadzenie i rozwijanie swojej nowej firmy.

    OdpowiedzUsuń
  24. Sam pamiętam jak tworzyłem swoją pierwszą i następne firmy jak np. https://crmdesigner.pl to zaraz po pomyśle tworzyłem biznesplan!

    OdpowiedzUsuń
  25. Sam pamiętam jak tworzyłem swoją pierwszą i następne firmy jak np. https://crmdesigner.pl to zaraz po pomyśle tworzyłem biznesplan!

    OdpowiedzUsuń
  26. Dobry i realistyczny biznesplan to podstawa jeśli chodzi o wszelkiego typu przedsięwzięcia. Pojawia się odwieczne pytanie: Skąd wziąć pieniądze? Ciekawą opcją mogą okazać się być pożyczki na raty bez zaświadczeń https://tepozyczki.pl/pozyczki-na-raty-bez-zaswiadczen. Takie pożyczki pozabankowe bardzo przydają się w przypadku, gdy potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki nie tylko w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej.

    OdpowiedzUsuń
  27. Jestem właśnie w trakcie pisania biznesplanu. Chcę ruszyć z działalnością, ale na chwilę obecną nie mam adresu siedziby. Zainteresowała mnie oferta Dolnośląskiego Centrum Biznesu w kwestii biura wirtualnego. Taki adres jest mi niezmiernie potrzebny, gdyż w miejscu zamieszkania nie mogę otworzyć firmy.

    OdpowiedzUsuń
  28. Biznesplan to oczywiście podstawa podczas tworzenia firmy. Jednak by osiągnąć sukces w dłuższej perspektywie konieczne są dodatkowe narzędzia jak chociażby analiza i tutaj https://astrafox.pl/analityka/ można dokładnie na ten temat poczytać. Interesujący temat warty uwagi

    OdpowiedzUsuń
  29. Dzięki, bardzo pomogłeś. Bardzo ciekawy temat. Mnie najbardziej interesuje zarówno giełda, jak i analiza techniczna.

    OdpowiedzUsuń
  30. Oceniaj ranking kont oszczędnościowych, wybieraj mądrze. Znajdź optymalne oprocentowanie, dostosuj do potrzeb, zwiększając efektywność zarządzania finansami. http://www.ikontabankowe.pl/

    OdpowiedzUsuń